گروه مشاوره دبستان 
 
 
 
 
 
 
 
آنچه والدین کلاس اول باید بدانند.📖📚📐✏

كودك شما هفت ساله است. می تواند به خوبی حدود نیم ساعت تمركز كند، میتواند برخی مسائل را كاملاً توضیح دهد. به آسانی و بدون اضطراب مدتی از شما دور باشد. با كودكان دیگر گروه های كوچك تشكیل میدهد و مدّتها با آنها سرگرم می شود. لباسش را میتواند بپوشد و به تنهایی دستشویی میرود.اسم و فامیل خود را میداند و آماده است كه به كلاس اول برود و شما شادی ای در عمق وجود تان دارید. 
امّا این شادی با اضطرابی سخت همراه است. با اضطرابی كه نمی توانید آن را نادیده بگیرید. 
برای كم كردن این اضطراب و هم چنین برای آسان تر كردن و هموار كردن راهتان باید دست به كار شوید. همین الان آغاز كنید. كارهایتان را مرتّب كنید و بچّه ها را حاضر كنید.
آماده سازی و پرورش مهارت های عمومی كودكان برای ورود به كلاس اوّل
*از چند هفته قبل نسبت به مدرسه ی كودك اطمینان حاصل كنید. جابجایی كودك در روزهای اوّل مدرسه اصلاً كار جالبی نیست.
*سلام كردن و برقراری ارتباط با بزرگتر ها را به او بیاموزید.
*اجازه گرفتن و با نوبت صحبت كردن را در منزل تمرین كنید .
*به كودك این اطمینان را بدهید كه اگر در مدرسه مشكلی داشت، می تواند خیلی آسان آن مشكل را با معلّم یا مدیر مدرسه در میان بگذارد.
*به موقع حرف زدن به موقع سكوت كردن و به موقع اظهار وجود كردن را حتماً به او یاد بدهید. 
*آداب دستشویی رفتن و رعایت بهداشت فردی را به طور كامل به او آموزش دهید.
*نحوه صحبت كردن او را مورد ارزشیابی قرار بدهید. بلند، آرام، مودب و دوستانه حرف زدن را با او تمرین كنید. در بازی های ساده گاهی معلّم شوید، گاهی یك دوست  و گاهی خود دانش آموز.
*حتماً قبل از شروع مدرسه او را به مدرسه بیاورید. كلاس ها، سرویس بهداشتی، حیاط و دفتر مدیر را به او نشان دهید.
*پوشیدن و در آوردن لباس ها و كفش ها را بارها و بارها با او تمرین كنید.
*هنگامی كه برای او وسیله ای می خرید ، حتماً او را همراه خود ببرید. (خرید وسایل را زیاد به تعویق نیندازید. این امر برای كودك پر از شادی و نشاط است. اجازه بدهید تا چند هفته مرتّب وسایلش را چك كند و با آنها ارتباط برقرار كند.)
*در خرید كیف مدرسه نهایت دقّت را به خرج بدهید. برای كودك كیفی بخرید كه اندازه و جنس مناسبی داشته باشد. كیف بچّه ها ترجیحاً از نوع كوله پشتی باشد، امّا دسته ای هم برای حمل آسان داشته باشد. كیف باید دارای چند جیب متعدد باشد تا طبقه بندی وسایل برای كودك میسّر باشد.
*نگهداری و حفظ وسایل را به او یاد بدهید. وسایلش را برایش معرّفی كنید و موارد استفاده و مكان آن را در كیف و یا جامدادی برایش توضیح دهید.
*دفترهایش را جلو چشمش جلد كنید و اسم و فامیلش را روی همه ی وسایلش بچسبانید.چشم كودك را با مارك مداد رنگی و سایر وسایل آشنا كنید.
*استفاده از لیوان و دستمال و سایر وسایل مربوط به طرز خوردن تغذیه در مدرسه را در منزل تمرین كنید .
*پیاده و سوار شدن به سرویس و آداب استفاده از سرویس و نكات ایمنی را به آموزش دهید. سعی كنید با برنامه ریزی دقیق و مرتّب، اضطراب ناشی از جاماندن از سرویس را به حداقل برسانید. 
*در منزل به او مسئولیّت بدهید. این امر موجب پرورش حس دقّت، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری در وی می شود.

 
نکاتی که والدین برای روز اول مدرسه باید به کودکان خود یاد دهند:

والدین بایستی به خاطر بسپارند که رفتار خوب، از خانه شروع می‌شود. اگر کودک شما آداب معاشرت را به‌خوبی یاد گرفته است، لازم نیست زیاد نگران روز اول مدرسه فرزندتان باشید. اما با‌این‌حال بد نیست مواردی را به فرزندتان یادآوری کنید تا روز اول مدرسه را به‌خوبی سپری کند و برای شروع سال تحصیلی آمادگی خوبی داشته باشد.
۱. حضورِ به‌موقع در کلاس
به فرزندان‌تان بگویید که مدرسه از چه ساعتی شروع می‌شود و اهمیت احترام گذاشتن به این زمان را برای آنها توضیح بدهید. تأخیر باعث ایجاد مزاحمت برای حاضرین در کلاس می‌شود و اگر در روز اول مدرسه اتفاق بیفتد، ممکن است معلم فکر کند که این مشکل قرار است در طول سال ادامه‌ داشته باشد. البته خیلی زود حاضر شدن هم چندان خوب نیست، چون ممکن است معلم آماده نباشد. خوب است دانش‌آموزان ۵ دقیقه قبل از شروع درس در کلاس حاضر شوند مگر اینکه آن مدرسه قوانین متفاوتی داشته باشد.
۲. احترام به معلم
اگر فرزندتان هنوز یاد نگرفته‌ است که چگونه بزرگ‌ترها را مورد خطاب قرار بدهد، به او توضیح بدهید که معلمش را باید «خانم به‌همراه نام خانوادگی معلم» خطاب کند. برای تقویت این عادت می‌توانید خودتان هم معلم فرزندتان را همین‌طور خطاب کنید تا فرزندتان گیج نشود. کودک‌تان لازم است بفهمد که استفاده از عنوان مناسب، نشانه‌ی احترام است.
۳. نظافت
اهمیت پاکیزه بودن و درست لباس پوشیدن را برای فرزندتان توضیح بدهید. این شامل حمام کردن، شستن دست‌ها پس از خوردن غذا و مسواک زدن دندان‌ها هم می‌شود. داشتن لباس نو برای روز اول مدرسه الزامی نیست، اما باید از پوشیدن لباس کثیف، چروک و کهنه اجتناب کرد.
۴. آماده کردن کوله‌پشتی
دقت کنید که فرزندتان قبل از رفتن به مدرسه، وسایل موردنیاز، میان وعده و پول‌توجیبی‌اش را در کوله‌‌اش گذاشته باشد. درباره‌ی چیزهایی که نباید به مدرسه برده شوند (مثل موبایل، دارو یا وسایل دیگر)، از قوانین مدرسه پیروی کنید.
۵. احترام به بچه‌های دیگر
احترام به هم‌مدرسه‌ای‌ها برای داشتن تجربه‌‌ای مثبت از دوران مدرسه ضروری است. کودکان عموما می‌دانند نباید چیزهایی مانند تکالیف، میان وعده و خوراکی سایر بچه‌ها را بردارند. بچه‌ها همچنین باید بدانند که نباید به شایعات دامن بزنند، حتی اگر چیزی که می‌دانند، حقیقت داشته باشد.
۶. آداب بازی کردن
دوستانه بازی کردن با دیگران برای داشتن تجربه‌‌ای مثبت از دوران مدرسه ضروری است. اهمیت رعایت نوبت، استفاده‌ی مشترک از وسایل، رعایت نکات ایمنی در حین بازی و دعوت از دیگران برای بازی کردن را برای آنها توضیح بدهید. بچه‌ها برای تخلیه‌ی انرژی اضافی‌شان به دویدن و جست‌وخیز نیاز دارند، اما باید بدانند که هل دادن، تنه زدن و به‌هم زدن صف کار صحیحی نیست. اگر کودک شما فعال است و در برخورد با دیگران اعتماد به نفس کافی دارد، به او بگویید که حواسش به کودکان خجالتی هم باشد تا آنها نیز از بازی کردن لذت ببرند. این‌ کار فقط به سود کودکان خجالتی نیست و باعث می‌شود مهارت‌های رهبری در کودک شما شکل بگیرد.

 
 
راه های آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول ✏📏📚📖🧰
✅يک دفتر خط دار در اختيار کودک قرار دهيد و مفهوم، اوّل و آخر خط، بالا و پايين دفتر و يک خط در ميان را به او ياد بدهيد.
✅نحوه ي پاک کردن مطالب و نحوه ي تراشيدن مداد ها را به او آموزش بدهيد.
✅سعي کنيد مشکلات تکلّمي کودک را رفع کنيد. در منزل گاهي به زبان نوشتاري با او حرف بزنيد. موقع خواندن کتاب ،عيناً متن کتاب را براي او بخوانيد و از قصّه گويي به زبان عاميانه بپرهيزيد.
✅طرز گرفتن مداد و نشستن را به او آموزش دهيد.
✅در منزل با او پر کردن نقطه چين ها و خط چين ها را کار کنيد.
✅تشخيص سمت چپ و سمت راست را به او ياد بدهيد .
✅دسته بندي و طبقه بندي وسایل و اشیاءِ را بر اساس ويژگي هاي مشترک به او بياموزيد. (انواع لوبيا- اسباب بازي ها – کفش ها – لباس ها )
✅مکان مناسب را براي انجام تکاليف تعيين کنيد. آن مکان بايد عاري از هر گونه عامل مُخل و محرّک باشد.(تلویزیون، اسباب بازی، موبایل و ...)
✅شعر خواني و آموزش قرآن دايره ي فهم زبان کودک را بالا مي‌برد و با این کار اين اعتماد به نفس را بدهيد.
 
 
نقش بازی
درباره فواید بازی و نقش آن در پرورش جسم و روح آنها ، پژوهش های زیادی انجام شده است و کارشناسان و پژوهشگران به این نتیجه روشن رسیده اند که بازی ، نیاز اولیه و ضروری کودکان است و هر چه امکان پرداختن آنها به بازیهای سالم و سازنده بیشتر باشد ،فکر و ذهن و جسم آنها بهتر پرورش می یابد و خصوصیت های اجتماعی آنها بهبود می یابد.

هیچ زمانی جز سالهای اولیه زندگی، بازی تأثیر خود را نشان نمی دهد. پس توجه به سالهای کودکی و تأثیر بازی، ضرورت بسیاری دارد. کودک هنگام بازی می تواند کشف کند چه کسی است و چه توانایی هایی دارد، دنیا چیست و چگونه خود را باید با محیط هماهنگ کند. بازی می تواند به کودک اعتماد به نفس دهد، بازی کردن بچه ها راهی است به سوی شکل گیــری شخصیتـی سالم و مفید. در نتیجه برای این که کودک در آینــده، زندگی خوب و بالنده ای داشته باشد، فرایند بازی بسیار ضروری است
انواع بازی ها:
بازی های جسمی:

از قدیمی ترین بازیهاست به ابزار مخصوص نیازمند است، هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می شود، برای مصرف انرژی اضافی بدن و نجات یافتن از خستگی و کسالت بسیار مفید است و رفتارهای نا آرام و پرخاشگری توأم با عصبانیت کودک را کاهش می دهد
 
بازی های تقلیدی:
کودک به تقلید نقش هایی می پردازد که آن ها را باور کرده است معمولاً بهترین شخصیتها برای شروع ایفای نقش،والدین برادران و خواهران و دوستان هستند کودک از ایفای نقش آنان لذت برده و تجربه کسب می کند در دوره ی دبستان بیشتر نقش معلمان را تقلید می کند در حالی که در دوره ی نوجوانی از تقلید رفتار بزرگسالان دوری می کند و به تقلید رفتار همسالان می پردازد که این خود آغازی است برای هماهنگی و همسو شدن با گروههای اجتماعی و ایفای نقش های زندگی
 
بازی نمایشی:
کودک در تقلید از بزرگترها از لباس و عینک و وسایل مخصوص آن ها استفاده می کند مانند پسر کوچکی که کت پدر را به تن کرده و یا دختر بچه ای که کفش پاشنه دار مادر را پوشیده و به زحمت راه می رود.
 بازی آموزشی:
مهمترین وسیله آموزش کودک،استفاده از وسایل بازی مناسب است،مانند مکعب های چوبی که کودک با جور کردن و دسته بندی کردن آن ها می تواند با مسائل اساسی اما ساده و آسان ریاضی آشنا شود. از خانه های کوچک اسباب بازی برای آشنا کردن کودک با واقعیتهای موجود زندگی می توان استفاده کرد بازی های آموزشی موجب تقویت حواس و رشد قوای ذهنی و اجتماعی کودک می شوند به شرط آن که سعی کنیم کنترل اصلی بازی در اختیار کودک باشد  و جهت و مسیر آن را تعیین کند
 
 
 
 
     
 
 
نقشه سایت